Trochę ciekawostek o morzach

Morza są częścią oceanu niego oddzieloną bardziej, bądź mniej. Morza oddzielone są od oceanu części brzegami kontynentu, wyspami lub wzniesieniem dna. Bardzo ważne jest, że morze posiada połączenie z oceanem i następuje z nim bezpośrednia wymiana wody, poprzez chociażby najwęższą cieśninę. Dzięki wymianie wód z oceanem morze jest słone, jednak woda w morzu różni się znacznie od tej oceanicznej. Każde morze posiada specyficzne, bardzo dobrze charakteryzujące go cechy.  Ustrój hydrologiczny to zbiór cech charakteryzujących morze. Na Ziemi powierzchnia mórz stanowi 40 mln km².

Powszechnie Morze Kaspijskie i Morze martwe uważane są za morza, ze względu na swoje rozmiary. Jednak nie są to morza, gdyż te wielkie, słone jeziora nie mają połączenia ze światowym wszechoceanem. Morza zostały podzielone ze względu na swoje położenie. Tak też wyróżnia się morza przybrzeżne. Morza przybrzeżne oddzielone są od oceanu pasem wysp,  bądź podmorskim progiem, wymiana wód z oceanem jest więc bardzo łatwa. Inny rodzaj mórz, to morza śródziemne. Wymiana wód z oceanem następuje poprzez wąskie cieśniny. W zależności od ilości rzek wpadających do takiego morza, mogą to być bardzo słone wody. Im płytsze morze i im mniej rzek do niego wpada tym woda jest bardziej słona i cieplejsza. Morza śródziemne są zdecydowanie cieplejsze od mórz przybrzeżnych, gdyż wymiana wód z oceanem jest utrudniona.

Morza międzywyspowe położone są wyłącznie pomiędzy wyspami. Od oceanu oddzielają je archipelagi. Morza międzykontynentalne położone są między kontynentami, jak sama nazwa wskazuje. Wyróżniamy jeszcze morza wewnątrz kontynentalne, usytuowane na terenie jednego kontynentu.  Wyjątkowym morzem jest Morza Sargassowego, które nie posiada żadnej wyraźnej granicy pomiędzy swoimi wodami, a wodami oceanu.

Zdjęcie ze strony: Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *